Rodzaje ortez i ich funkcje

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 477
Rodzaje ortez i ich funkcje

Ortezy to specjalistyczne urządzenia medyczne, które mają na celu wspomagać funkcjonowanie różnych części ciała. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie, zarówno w medycynie, rehabilitacji, jak i sporcie. Dzięki nim można znacznie przyspieszyć powrót do pełnej sprawności po różnego rodzaju urazach i kontuzjach. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom ortez i ich funkcjom.

Ortezy kończyn górnych

Ortezy kończyn górnych stosuje się w celu stabilizacji i wspomagania stawów łokciowych, nadgarstka oraz mięśni ramion. Są szczególnie pomocne w przypadku urazów sportowych, powypadkowych czy przewlekłych chorób stawów. Dobrze dobrana orteza potrafi zastąpić unieruchomienie gipsowe, a także umożliwić oszczędzenie uszkodzonych struktur podczas codziennych czynności. Przykładem takiej ortezy może być orteza stabilizująca łokieć, która jest wyposażona w specjalne usztywnienia oraz regulacje pozwalające na ustawienie odpowiedniego kąta zgięcia stawu.

Innym rodzajem ortez kończyn górnych są te stosowane na nadgarstek. W przypadku urazów takich jak złamania, skręcenia czy naderwania więzadeł, orteza może zapewnić niezbędne wsparcie i odciążenie stawu. Warto zwrócić uwagę na ortezy wykonane z materiałów oddychających, które zapewniają komfort użytkowania przez cały dzień.

Ortezy kończyn dolnych

Kończyny dolne z racji swojej funkcji narażone są na różnego rodzaju urazy. Ortezy stawu skokowego to jedne z najbardziej popularnych rodzajów ortez stosowanych w celu wsparcia kończyn dolnych. Staw skokowy jest szczególnie narażony na urazy, zwłaszcza u osób uprawiających sporty wymagające szybkich zmian kierunku czy podskoków. Orteza stawu skokowego może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i terapeutycznie.

Kolejnym ważnym rodzajem ortez kończyn dolnych są ortezy na kolano – doskonałe rozwiązanie dla osób z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi oraz po operacjach. Ich zadaniem jest stabilizacja stawu oraz wsparcie mięśni kolanowych, co pozwala na wykonywanie codziennych czynności bez obciążania uszkodzonej struktury.

Warto pamiętać, że dobór odpowiedniej ortez powinien zawsze być konsultowany z lekarzem lub specjalistą rehabilitacji. Ortezy to doskonałe narzędzia wspomagające powrót do pełnej sprawności, ale jednocześnie źle dobrane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło