Dlaczego drenaż limfatyczny może sprawiać ból?
Drenaż limfatyczny jest wykonywanym manualnie lub mechanicznie zabiegiem, mającym na celu pobudzenie układu limfatycznego i krwionośnego, a w konsekwencji redukcję obrzęków i bólu. Choć jego nazwa brzmi obco, drenaż limfatyczny to bardzo prosty w swojej formule rodzaj masażu opuchniętych nóg, rąk, okolicy brzucha lub pleców, przynoszący ulgę i dający ciału uczucie lekkości. Czy jest on bolesny i czy każdy może go stosować?
Jakie uczucie wywołuje drenaż limfatyczny?
Każde ciało jest różne, a doświadczenie dotyku i ucisku może mieć bardzo indywidualny charakter. Zasadniczo drenaż limfatyczny ręczny, jako rodzaj zdrowotnego masażu, może być wykonywany wyłącznie przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach. Tylko fizjoterapeuta jest w stanie właściwie ocenić, które ruchy są wskazane i bezpieczne, a także jaka powinna być siła ucisku naczyń limfatycznych. Prawidłowo wykonywany drenaż jest bezbolesny i wywołuje uczucie odprężenia za sprawą odblokowania kanałów limfatycznych, poprawy krążenia i oczyszczenia organizmu z toksyn. Dolegliwości bólowe mogą być związane z obrzękami, wynikającymi między innymi z zapalenia węzłów chłonnych, niewydolności żylnej, dny moczanowej czy kontuzji narządów ruchu. Podczas masażu objawy te powinny jednak stopniowo ustępować, przynosząc ulgę i rozluźnienie.
Przeciwskazania do wykonywania drenażu limfatycznego
Przed skorzystaniem z zabiegów takich jak drenaż limfatyczny zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje jednak kilka przypadków, które wykluczają możliwość wykonania tego masażu. Należy do nich ciąża i okres karmienia piersią, ostre stany zapalne żył i mięśni, a także niewydolność serca, nerek i wątroby. Zabieg w obrębie jamy brzusznej nie jest wskazany między innymi w czasie menstruacji lub u pacjentów z diagnozą epilepsji.