Dlaczego drenaż limfatyczny może sprawiać ból?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 2798
Dlaczego drenaż limfatyczny może sprawiać ból?

Drenaż limfatyczny jest wykonywanym manualnie lub mechanicznie zabiegiem, mającym na celu pobudzenie układu limfatycznego i krwionośnego, a w konsekwencji redukcję obrzęków i bólu. Choć jego nazwa brzmi obco, drenaż limfatyczny to bardzo prosty w swojej formule rodzaj masażu opuchniętych nóg, rąk, okolicy brzucha lub pleców, przynoszący ulgę i dający ciału uczucie lekkości. Czy jest on bolesny i czy każdy może go stosować?

Jakie uczucie wywołuje drenaż limfatyczny?

Każde ciało jest różne, a doświadczenie dotyku i ucisku może mieć bardzo indywidualny charakter. Zasadniczo drenaż limfatyczny ręczny, jako rodzaj zdrowotnego masażu, może być wykonywany wyłącznie przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach. Tylko fizjoterapeuta jest w stanie właściwie ocenić, które ruchy są wskazane i bezpieczne, a także jaka powinna być siła ucisku naczyń limfatycznych. Prawidłowo wykonywany drenaż jest bezbolesny i wywołuje uczucie odprężenia za sprawą odblokowania kanałów limfatycznych, poprawy krążenia i oczyszczenia organizmu z toksyn. Dolegliwości bólowe mogą być związane z obrzękami, wynikającymi między innymi z zapalenia węzłów chłonnych, niewydolności żylnej, dny moczanowej czy kontuzji narządów ruchu. Podczas masażu objawy te powinny jednak stopniowo ustępować, przynosząc ulgę i rozluźnienie.

Przeciwskazania do wykonywania drenażu limfatycznego

Przed skorzystaniem z zabiegów takich jak drenaż limfatyczny zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje jednak kilka przypadków, które wykluczają możliwość wykonania tego masażu. Należy do nich ciąża i okres karmienia piersią, ostre stany zapalne żył i mięśni, a także niewydolność serca, nerek i wątroby. Zabieg w obrębie jamy brzusznej nie jest wskazany między innymi w czasie menstruacji lub u pacjentów z diagnozą epilepsji.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło