Jak zabezpieczyć nogę w przypadku uszkodzenia ścięgna Achillesa?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 416
Jak zabezpieczyć nogę w przypadku uszkodzenia ścięgna Achillesa?

Uszkodzenie ścięgna Achillesa jest stosunkowo często spotykaną kontuzją. Chociaż nie zawsze jest to groźny uraz, niewłaściwie leczony może pozostawiać trwałe zmiany w obrębie ścięgna. Niezwykle ważne jest więc, by od razu zareagować prawidłowo. Jak zachować się w przypadku uszkodzenia ścięgna Achillesa, dowiesz się z poniższego tekstu.

Uszkodzenia ścięgna Achillesa zdarzają się najczęściej u sportowców, jednak dość często spotykane są także u osób w średnim wieku, nieuprawiających sportu, w wyniku uderzenia lub nawarstwiających się mikrourazów, stanów zapalnych czy zmian naczyniowych. Zazwyczaj uszkodzenie pojawia się około 3-6 cm powyżej guza piętowego. Jego objawem jest ból w tej okolicy, uczucie sztywności i osłabienia mięśni podudzia. Ból narasta przy ruchu, może utrudniać poruszanie się. Zignorowanie takich objawów może doprowadzić nawet do zerwania ścięgna, które objawia się m.in. bardzo silnym bólem, pojawieniem się krwiaka i obrzęku.

W przypadku podejrzenia uszkodzenia ścięgna Achillesa należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba unieruchomić nogę, układając ją powyżej linii biodra. Następnie należy zabezpieczyć staw skokowy bandażem uciskowym elastycznym lub ortezą. W razie pojawienia się obrzęku można przykładać woreczki z lodem.

Przyczyny uszkodzenia ścięgna Achillesa

Warto pamiętać, co robić, by nie dopuścić do uszkodzenia ścięgna Achillesa. Do najczęstszych przyczyn powstania tego typu urazu należą:

  • błędy podczas treningu sportowego, na przykład brak rozgrzewki lub zbyt duża intensywność ćwiczeń;
  • uprawianie jednej dyscypliny sportowej (nierównomierne obciążenie mięśni i ścięgien);
  • źle dobrane obuwie i brak odpowiednich wkładek;
  • zbyt twarda powierzchnia do biegania;
  • zbyt szybki powrót do ćwiczeń po urazie.

Urazom ścięgna Achillesa sprzyjają także wady anatomiczne i rozwojowe takie jak płaskostopie, przez które nacisk na ścięgno jest niewłaściwy. W takich przypadkach należy zachować ostrożność w czasie treningów sportowych.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło