Jak wykonuje się masaż sportowy?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 193
Jak wykonuje się masaż sportowy?

Masaż sportowy jest skutecznym sposobem na łagodzenie i przeciwdziałanie kontuzji. Ma pozytywny wpływ na utrzymanie dobrej formy przez ludzi uprawiających sport. Inne rodzaje masażu wykonuje się przed a inne po treningu.  Masaż sportowy, aby był skuteczny, musi być wykonywany w seriach. Ciało powinno przyzwyczaić się do bodźców mechanicznych. Zaleca się, aby każdy człowiek aktywnie uprawiający sport, dodał masaż do swojego planu treningowego.

Na czym polega wykonywanie masażu sportowego?

Masaż sportowy wykonuje się, aby wspomóc organizm głównie w przypadku osób zawodowo uprawiających sport. Zaczyna się go od rozgrzania mięśni poprzez oklepywanie ciała, a także rozcieranie, ugniatanie i głaskanie go. Masaż sportowy jest intensywniejszy od innych rodzajów masażu, czasami sprawia ból.

Masaż dostosowuje się do indywidualnych potrzeb sportowca. Głównym elementem, który jest brany pod uwagę, jest rodzaj uprawianego przez osobę masowaną sportu. Poza tym ważne są takie czynniki jak: wiek, płeć i poziom wytrenowania. Masaż sportowy najlepiej sprawdza się u osób zajmujących się grami zespołowymi oraz sportami wytrzymałościowymi.

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania masażu sportowego. Są nimi infekcje, choroby układu krążenia, rekonwalescencja oraz nowotwory. Z tego masażu nie powinny także korzystać osoby, które nie uprawiają sportu.

Efekty, jakie przynosi masaż sportowy

Masaż sportowy pomaga chronić przemęczone mięśnie i stawy przed kontuzjami. Może być pomocny także w przypadku już obecnych urazów. Masaż pomaga usuwać zakwasy, zregenerować i zrelaksować ciało. Ponadto poprawia krążenie limfy oraz metabolizm. Istnieje kilka rodzajów masaży sportowych:

- startowy,
- przedwysiłkowy,
- treningowy,
- powysiłkowy.

Masaż startowy rozgrzewa mięśnie, więzadła i stawy. Jest szybki i intensywny, uzupełnia rozgrzewkę. Masaż przedwysiłkowy wykonywany jest przed startem w zawodach. Ma na celu mobilizację i zrelaksowanie zawodnika. Masaż treningowy zwiększa możliwości ruchowe sportowca i przyspiesza procesy odnowy biologicznej. Z kolei masaż powysiłkowy regeneruje organizm, zapobiega zakwasom i przeciążeniom mięśni.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło