W jakich przypadkach należy stosować stabilizatory?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 14
W jakich przypadkach należy stosować stabilizatory?

Stabilizatory mają na celu ochraniać wybraną część ciała poprzez niedopuszczenie do ruchu innego niż ten, który jest naturalnie wyznaczony przez zakres stawu. Dzięki odciążeniu pomagają zarówno w przypadkach kontuzji, jak i w celu przeciwdziałania jej. Stabilizatory są prostym sposobem na przyspieszenie regeneracji tkanek oraz na zmniejszenie bólu.

Stabilizatory w przypadku kontuzji

Każdy, kto uprawia aktywność fizyczną, jest narażony na doznanie kontuzji. W przypadku niegroźnych urazów pomocne mogą okazać się stabilizatory. Nie ograniczają one ruchomości stawu, za to stabilizują go. Ponadto uciskają bolący staw, łagodząc ból i podwyższając temperaturę w jego okolicy, dzięki czemu regeneracja następuje szybciej.

Stawami najbardziej narażonymi na kontuzje są kolana, staw skokowy oraz nadgarstki.

Kolana narażone są na kontuzje przy wykonywaniu bardzo wielu ćwiczeń. Nie tylko aktywności angażujące bezpośrednio nogi mogą doprowadzić do kontuzji kolan, ale także np. podnoszenie ciężarów. W przypadku urazu konieczne może być zastosowanie ortezy twardej, która jest używana zamiast gipsu. Wymusza ona prawidłową pracę stawu. Twarde ortezy stosuje się także w przypadku skręcenia, złamania lub zwichnięcia stawu skokowego.

Stabilizatory w formie ochrony przed urazami

Osoby, które są narażone na urazy, ponieważ np. uprawiają sporty, albo już wcześniej doznały jakiegoś rodzaju kontuzji, stosują stabilizatory profilaktycznie. Dzięki stabilizowaniu stawu i mięśni stabilizatory skutecznie przeciwdziałają kolejnej kontuzji, nie utrudniając ruchu.

Najczęściej stosuje się elastyczne opaski na kolana. Usztywniają staw i sprawiają, że szansa na uraz podczas ćwiczeń jest mniejsza.

Warto dbać o niedopuszczenie do urazu stawu skokowego. Kontuzje w tym obszarze są trudne do wyleczenia. Szczególnie ważne jest chronienie tego stawu podczas uprawiania sportów, w których wykonuje się dynamiczne ruchy, jak np. piłka nożna czy koszykówka.

Bardzo pomocne, nie tylko dla sportowców, ale także dla osób pracujących w biurze mogą być opaski na nadgarstek. Są pomocne w często występującej dolegliwości, jaką jest zespół cieśni nadgarstka.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło