Na czym polega diagnostyka stóp?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 131
Na czym polega diagnostyka stóp?

Komputerowa diagnostyka stóp to proste i bezbolesne badanie. Wykonuje się je w celu dobrania właściwych wkładek ortopedycznych do butów – wizyta trwa zazwyczaj około 30 minut. Dowiedzmy się więcej na temat samego badania i korzyści płynących z jego przeprowadzenia. Do kogo jest skierowane i przy jakich schorzeniach okaże się pomocne?

Badanie stóp – jak może nam pomóc?

Podczas badania mierzony jest poziom obciążenia stóp – w trakcie chodzenia oraz swobodnego stania. Badana jest między innymi siła oraz szybkość nacisku czy całkowita powierzchnia stopy, jaka w danym momencie przylega do podłoża. Na podstawie uzyskanych wyników dobierana jest precyzyjnie dopasowana wkładka ortopedyczna. W przeciwieństwie do metod tradycyjnych (polegających na pobraniu gipsowego odlewu stopy badanego), komputerowe badanie diagnostyczne jest o wiele szybsze, a jednocześnie, gdy właściwie przeprowadzone, bardzo precyzyjne. Sama diagnostyka stóp nie jest badaniem kosztownym.

Wykonywana jest za pomocą profesjonalnej platformy komputerowej i trwa około 30 minut. W jej skład wchodzą trzy badania:

– manualne (jego zadaniem jest znalezienie punktów bólu, ocena aktualnego stanu stopy oraz ogólna diagnoza),

– statyczne (ta część odbywa się na podoskopie i pozwala na zdiagnozowanie najbardziej obciążonych w trakcie stania części stopy, wykrycie potencjalnych deformacji oraz diagnozę kształtu stóp; badanie statyczne umożliwia obserwację stopy jedynie w miejscu, a nie w ruchu),

– dynamiczne (ostatnie badanie ma na celu jak najbardziej precyzyjne określenie ruchu stopy w trakcie jej pracy, co ułatwia właściwy dobór wkładek ortopedycznych).

Kiedy warto zdecydować się na komputerowe badanie stóp?

Badanie stóp, które wykorzystuje specjalistyczną platformę komputerową, polecane jest szczególnie małym dzieciom. Sama wizyta jest krótka, a czynności wykonywane w jej trakcie są bezbolesne i angażujące uwagę dziecka. Badanie pozwala na precyzyjne określenie aktualnego stanu stóp osoby badanej. Dedykowane jest również wszystkim osobom, które:

– regularnie pracują w pozycji stojącej,

– są aktywne sportowo (zarówno w sensie amatorskim, jak i zawodowym),

– zaliczane są do grupy ryzyka (jak reumatycy czy diabetycy),

– posiadają zróżnicowane dysfunkcje związane z aparatem ruchu,

– mają zdeformowane stopy.

Po zakończeniu diagnostyki stóp oraz otrzymaniu wyników badania, przechodzi się do indywidualnego projektowania wkładek ortopedycznych. Te okażą się pomocne między innymi przy: bólach kręgosłupa i śródstopia (za które odpowiada wada chodu), stanach zapalnych kości czy stawów stopy, ostrodze piętowej, płaskostopiu, przeciążeniach i uszkodzeniach więzadeł w obrębie stawu kolanowego oraz stopy, jak i przy wadach stóp (zarówno u dzieci, jak i dorosłych). Każda spersonalizowana wkładka różni się stopniem amortyzacji stopy, grubością materiału oraz dostosowaniem do indywidualnych potrzeb oraz schorzeń pacjenta.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło