Kiedy warto stosować wkładki na haluksy?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 14
Kiedy warto stosować wkładki na haluksy?

Haluks jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego. Charakterystyczne w tym schorzeniu jest boczne odchylenie palucha. Zmiany zazwyczaj obejmują obie stopy, chociaż nie jest to regułą. Przyczynami powstawania haluksów są zwykle noszenie butów na wysokim obcasie lub z wąskimi noskami, nadwaga, genetyka i płaskostopie podłużne. W późnym stadium haluks powoduje stan zapalny, ból i obrzęk. Schorzenie to najczęściej występuje u kobiet.

Kiedy zacząć stosować wkładki ortopedyczne?

Wkładki na haluksy powinno zacząć się nosić możliwie jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia opóźni powstawanie zniekształceń. Najwcześniejszym objawem jest pojawienie się zmiany, która przypomina odcisk. Przez nie skóra staje się zniekształcona i grubsza. Późniejszymi objawami haluksów są:

- ból stopy w przedniej części,
- tkliwość,
- stan zapalny haluksa,
- młotkowate ustawienia palców,
- poczucie zesztywnienia palców, objawiające się najczęściej rano,
- mniejszy zakres ruchu palucha,
- drętwienie stopy.

Warto zwracać uwagę na te objawy. Jeśli zauważy się cokolwiek niepokojącego, warto udać się do podologa, który oceni, czy zmiany są spowodowane haluksami i jeśli tak, to pomoże dobrać odpowiedni typ wkładki.

Jeśli haluksy są rozwinięte, to wkładka nadal jest przydatna, ponieważ może spowolnić ich rozwój oraz przynieść ukojenie w bólu.

W jaki sposób działają wkładki na haluksy?

Wkładki dają podparcie palców, łuku poprzecznego stopy oraz pięty. Sprawiają, że rozkład nacisku na stopę jest odpowiedni. Dzięki temu zmniejszają obrzęk i ból. Niektóre wkładki na haluksy chronią przed mikro urazami stawów. Wkładki przynoszą ulgę poprzez odciążanie stóp oraz zmniejszanie dolegliwości spowodowanych deformacjami palców. Co więcej, minimalizują mikrowstrząsy obecne podczas chodzenia, które mogą powodować podrażnienia skóry.

Poza funkcjami leczniczymi wkładki zwiększają komfort podczas poruszania się. Materiały, z których są wykonane, zapewniają cyrkulację powietrza oraz są miłe w dotyku. Dzięki wkładkom buty nie uwierają i możliwe jest normalne chodzenie.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło