Jakie kije stosuje się w nordic walking?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 152
Jakie kije stosuje się w nordic walking?

Kije w nordic walking służą do odpychania się od podłoża. Skutecznie angażują górne partie ciała. Kluczowe jest dobranie odpowiednich kijków. Ważna jest ich długość oraz to, żeby rzeczywiście były to kije do tego sportu. Niektórzy mylą kije do nordic walking z kijkami trekingowymi. Sprawia to, że nordic walking nie może być wykonywany prawidłowo.

Rodzaje kijków do nordic walking

Są dwa główne rodzaje kijków. Pierwszym z nich są kijki teleskopowe. Składają się z 2 lub 3 części, dzięki czemu można dostosowywać ich długość. Z tego względu są dobrym wyborem dla początkujących.

Drugim rodzajem są kijki jednoczęściowe. Mają określoną długość, której nie da się zmieniać. Dopasowuje się je na podstawie obliczeń. Wzrost osoby, która zamierza kupić kijki, mnoży się razy 0,68. W ten sposób osiąga się liczbę zbliżoną do długości odpowiednich kijków.

Kijki dzielą się także ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Dostępne są kije z włókna węglowego, włókna szklanego oraz aluminiowe. Włókno węglowe jest lekkie i wytrzymałe. Włókno szklane również jest lekkie, ale giętkie. Z kolei kijki aluminiowe mają największą wagę i podobnie jak te z włókna szklanego, mogą się wyginać.

Z jakich elementów składa się kij do nordic walking?

Ważne jest, aby wiedzieć, jak wyglądają kije do nordic walking, aby nie pomylić ich z kijkami trekingowymi.

Górna część kija składa się ze smukłej rękojeści, lekko wygiętej w górnej części oraz z rękawiczki. Rękawiczka jest dopasowana do dłoni. Jej zadaniem jest utrzymanie kija w odpowiednim położeniu, gdy wypuszcza się go z dłoni podczas ostatniej fazy ruchu.

Elementami, które zakańczają kije do nordic walking, są groty. Ich końcówki są zaostrzone. Dzięki temu łatwo łapią przyczepność do podłoża. Groty wykonuje się z twardych stopów metali. Są potrzebne w trakcie chodzenia po miękkim terenie, np. po lesie czy parku. Jeśli uprawia się nordic walking na kostce brukowej czy innej twardej powierzchni, konieczne jest nałożenie na groty gumowych nakładek, które ochronią je przed stępieniem.

 

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło