Jak uporać się z problemem wypadających włosów po chemioterapii?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 43
Jak uporać się z problemem wypadających włosów po chemioterapii?

Utrata włosów po chemioterapii to skutek łysienia anagenowego, czyli wypadania włosów w fazie wzrostu. W tej fazie znajduje się 85%-90% włosów na głowie. Pozostałe przygotowują się do wypadnięcia. Przez chemioterapię włosy traci większość pacjentów onkologicznych. Łysienie jest szczególnie dotkliwe dla kobiet, dla których są one symbolem kobiecości.

W jaki sposób zastąpić naturalne włosy na głowie?

Sposobem na ukrycie skutków działania chemioterapii na włosy, jest zastosowanie peruki. Występują one w tak wielu kolorach, uczesaniach i długościach, że każdy jest w stanie znaleźć fryzurę pasującą do swojego kształtu twarzy. Niektórzy preferują peruki o kolorze i rodzaju włosów podobnych do naturalnych, inni wolą zupełnie nowe uczesanie.

Peruki dzielą się na wykonane z naturalnych lub syntetycznych włosów. Te dwa rodzaje peruk różnią się ceną i sposobem pielęgnacji. Peruki z syntetycznego włosia nie można modelować przy użyciu prostownicy czy lokówki, ponieważ prowadzi to do stopienia włosów i tym samym zniszczenia peruki. Z kolei peruki z naturalnego włosia można traktować podobnie jak włosy na głowie. Możliwe jest farbowanie, modelowanie i podcinanie ich, tak aby spełniły oczekiwania. Peruki po chemioterapii są refundowane przez NFZ.

Jak nosić chusty i turbany?

Innym sposobem na zakrycie głowy po chemioterapii są różnego rodzaju chusty. Może być to bardzo stylowy dodatek, szczególnie dla osób, które nie są przekonane do noszenia peruki. Turbany i chusty dostępne są w ogromnej ilości kolorów i wzorów, poza tym dają możliwość upięcia na różne sposoby, dzięki czemu można dopasowywać je do różnych stylizacji. Chusta jest również dobrym wyborem w momencie, w którym włosy już zaczynają odrastać, ale są zbyt krótkie i nie wyglądają jeszcze kobieco. 

Ważna jest ochrona skóry głowy przed słońcem, a turban czy chusta sprawdzi się do tego idealnie. Skóra głowy do tej pory przykryta włosami jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego należy ją chronić.
Warto wybierać nakrycia głowy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Dzięki temu skóra będzie mogła bez przeszkód oddychać.


 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło