Jak ułatwiać osobom niepełnosprawnym korzystanie z sanitariatów?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 92
Jak ułatwiać osobom niepełnosprawnym korzystanie z sanitariatów?

Dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim codziennie wykonywane czynności, takie jak korzystanie z toalety, wykąpanie się czy umycie rąk, mogą być trudne. Aby umożliwić niepełnosprawnym korzystanie z łazienki, konieczne jest dostosowanie tej przestrzeni do potrzeb osoby poruszającej się na wózku. Poza odpowiednio dużą przestrzenią potrzebną, by móc manewrować wózkiem, konieczne są różnego rodzaju siedziska i uchwyty.

Jakie elementy ułatwiają niepełnosprawnym korzystanie z toalety?

Dla osób o obniżonej sprawności ruchowej, mających problemy ze wstawaniem lub siadaniem, zostały zaprojektowane specjalne nasadki toaletowe. Powierzchnia nasadki zaprojektowana jest w taki sposób, by rozkład sił nacisku na powierzchnię ciała był równomierny. Poza tym jest ona lekko nachylona, dzięki czemu wymusza prawidłową postawę osoby, która z niej korzysta. Nachylenie to również zmniejsza zgięcie stawów kolanowych i biodrowych. W nasadce z przodu i z tyłu znajdują się wycięcia, dzięki którym bez trudności można wykonać czynności higieniczne w pozycji siedzącej. Korzystanie z toalety ułatwiają również przystawki toaletowe pomagające we wstawaniu z sedesu.

Kolejnym produktem ułatwiającym wykonywanie czynności fizjologicznych jest krzesło toaletowe. Jest ono wyposażone w pojemnik sanitarny z pokrywką, podłokietniki i deskę sedesową z klapą. Wysokość nóżek krzesła można regulować.

Bezpieczne korzystanie z wanny i prysznica przez osoby niepełnosprawne

Jednym z niezbędnych elementów w łazience, z której korzysta osoba o obniżonej sprawności ruchowej, są uchwyty sanitarne dla niepełnosprawnych. Uchwyty ułatwiają pionizację i utrzymanie równowagi. Nadają się do korzystania pod prysznicem i w pobliżu wanny, ponieważ są odporne na wilgoć.

Drugim ważnym elementem, który pozwala na korzystanie z prysznica i wanny są różnego typu siedziska. Pod prysznicem można korzystać z taboretów, wózków lub krzesełek prysznicowych. Krzesełka są mocowane do ściany. W wannie wykorzystuje się siedziska wannowe i transfery na wannę. Wszystkie te akcesoria umożliwiają czynności higieniczne i zapewniają bezpieczeństwo.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło