Jak działają ortezy stawu skokowego?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 191
Jak działają ortezy stawu skokowego?

Ortezy zależnie od stopnia usztywnienia działają w różny sposób. Pomagają w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości w stawie skokowym. Mogą być pomocne w leczeniu kontuzji, jak i w przeciwdziałaniu im. Nie powinno się zatem kojarzyć ich jedynie z leczeniem poważnych urazów. Ortezy coraz częściej zastępują usztywnienia w postaci gipsu. Są bardziej praktyczne przez swoją lekkość i możliwość ściągnięcia ich do kąpieli. 

W jaki sposób działa orteza stawu skokowego?

Orteza stabilizuje i odciąża złamany lub skręcony staw. Poza tym poprawia mobilność i zapobiega pogłębianiu się dolegliwości bólowych. Ból bez ortezy nasila się przy stawianiu ciężaru ciała na osłabioną nogę i podczas chodzenia. Orteza chroni staw przed dalszymi uszkodzeniami i wspomaga regenerację tkanek. Dzięki ustabilizowaniu staw jest prawidłowo ustawiony podczas wykonywania ruchu. Orteza pomaga poprawnie przepływać krwi i limfie, dzięki czemu niweluje obrzęki. Używana przez osoby, które miały w przeszłości kontuzję, zapobiega niestabilności stawu, mogącej być przyczyną nowej kontuzji.

W przypadku poważnych urazów, takich jak złamania czy poważne skręcenia, używa się ortez stawu skokowego o dużym stopniu stabilizacji usztywniających staw. W przypadku mało poważnych kontuzji korzysta się ze stabilizatorów, pozwalających na ruch stawów, przy jednoczesnym zapobieganiu niestabilności.

Przy jakich urazach może być pomocna orteza?

Uraz stawu skokowego jest bardzo częstą kontuzją. Może się wydarzyć przy bardzo wielu aktywnościach, np. w trakcie chodzenia, uprawiania sportu czy w podczas pracy. Orteza jest pomocna przy przeciążeniach, skręcaniach, naciągnięciach, zwichnięciach, czy złamaniach. Do urazów najczęściej dochodzi podczas zgięcia stopy do wewnątrz.

Ortezy dzielą się na trzy rodzaje:

- sztywne,
- półsztywne,
- miękkie.

Sztywne używa się przy najsilniejszych urazach. Zwykle w przypadku złamań i skręceń. Pomagają unikać przeciążeń i mocno stabilizują stawy.

Półsztywne są stosowane przy uszkodzeniu więzadeł i mięśni. Z kolei miękkie pełnią funkcję profilaktyczną oraz uśmierzają bóle zwyrodnieniowe lub wynikające z przeciążenia.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło